Hvordan vaske treningstøy | vedlikehold og vask av treningstøy

Jak prać odzież sportową

Niestety, zdarza się, że niektóre ubrania, a zwłaszcza odzież sportowa, mogą zatrzymywać nieprzyjemny zapach nawet po wypraniu. Twoje ubrania treningowe mogą Cię „oszukać”, zaczynając śmierdzieć zaraz po rozpoczęciu aktywności. Możemy podać Ci kilka dobrych wskazówek, jak prać i dbać o swoje ubrania treningowe w najlepszy możliwy sposób.

 

Twoja odzież treningowa jest funkcjonalna w taki sposób, że utrzymuje Cię suchym i sprawia, że czujesz się świeżo i sportowo. Po intensywnym treningu wiele osób zauważa, że nie pachną one optymalnie, a pot może mocno osadzać się na ubraniach. Jeśli pierzesz odzież treningową niewłaściwie, może to sprawić, że zapach nie zniknie, a w wielu przypadkach stanie się nawet silniejszy niż wcześniej. Bez względu na to, czy odzież treningowa jest droga, czy tania, zapach potu nie powinien pozostawać w tkaninie i wszystko zależy od odpowiedniego prania odzieży.

 

Jak często powinienem prać ubrania treningowe?

Miejmy nadzieję, że po treningu masz jeszcze trochę siły, by włączyć pranie, bo to jest najlepszy sposób, aby uniknąć, że nieprzyjemny i kwaśny zapach utrwali się na Twoich ubraniach. Innymi słowy, bardzo ważne jest, aby prać odzież treningową jak najszybciej po użyciu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wyprać ich od razu, powinieneś unikać wkładania ich razem z innymi ubraniami i zamiast tego powiesić je, aby trochę przewietrzeć.

Zalecamy zdecydowanie pranie odzieży treningowej osobno, aby uniknąć przebarwień i przenikania zapachu na inne ubrania.

 

 

Jakiego detergentu używać?

Rodzaj detergentu ma duże znaczenie dla trwałości jakości Twoich ubrań treningowych. Przede wszystkim ważne jest, aby absolutnie unikać detergentów w proszku, a zamiast tego zaleca się używanie płynnego detergentu do swoich ubrań treningowych. Proszek może nie być dobrze wypłukany, co może źle wpływać na tkaninę. Istnieją również specjalne detergenty opracowane do prania odzieży sportowej. Obecne detergenty potrafią skutecznie czyścić legginsy w niższych temperaturach, więc nie musisz się martwić, że Twoje ubrania nie pozbędą się zapachu potu. Jeśli odzież treningowa zawiera wełnę, powinna być prana ze specjalnym detergentem takim jak Milo.

Przed praniem warto przepłukać ubrania treningowe w zimnej wodzie, aby usunąć sól i inne pozostałości.

 

 

Jaki program prania wybrać?

Większość pralek posiada program sportowy, który jest zalecany, ponieważ jest dostosowany specjalnie do odzieży sportowej i pozwala na skuteczniejsze pranie. Jeśli pralka nie ma takiego programu, polecamy użycie programu do tkanin syntetycznych, ponieważ funkcje są podobne.

 

W jakiej temperaturze prać?

Jednym z powodów, dla których odzież sportowa nadal pachnie kwaśno po praniu, jest pranie w zbyt niskiej temperaturze. Zawsze sprawdzaj metkę i postępuj zgodnie z instrukcją prania. Obcisłe ubrania, takie jak bielizna oraz legginsy, powinny być prane w 60 stopniach dla higienicznego prania. Problem w tym, że takie pranie może uszkodzić tkaninę, a część odzieży jest oznaczona na niższą temperaturę. Często na legginsach widnieje 40 stopni, a niektóre modele wytrzymują nawet tylko 30 stopni. Mimo to najbezpieczniej jest wybrać program sportowy na 40 stopniach lub program do tkanin syntetycznych na 30 stopniach z detergentem specjalnie przeznaczonym do odzieży treningowej.

 

 

Tkaniny zmiękczające i suszarka?

Płyny zmiękczające lub środki do płukania nie są zalecane do odzieży sportowej, ponieważ zwykle wykonane są one z bardziej technicznych i funkcjonalnych materiałów, które są odporne na wodę i oddychające. Oddychająca tkanina to drobno tkane włókna, a użycie płynu zmiękczającego może wpłynąć zarówno na właściwości oddychające, jak i wodoodporność ubrania. Choć świetnie sprawdza się na zwykłych ubraniach, nie jest dobrym pomysłem do odzieży sportowej. Najczęstszym błędem jest używanie płynu zmiękczającego do prania odzieży treningowej, co wzmacnia zapach potu. O ile nie ma innej informacji na metce, odradzamy używanie płynów do płukania dla odzieży sportowej.

Odzież sportowa nie powinna być suszona w suszarce bębnowej. Techniczne ubrania treningowe często są wykonane z oddychających, wodoodpornych, elastycznych i rozciągliwych materiałów, które są bardzo wrażliwe na niewłaściwe pranie i suszenie. Używanie wysokich obrotów wirowania oraz suszarki może zniszczyć rozciągliwość materiału. Dlatego zalecamy, aby nie wkładać odzieży sportowej do suszarki bębnowej, lecz suszyć je na wieszaku lub sznurze do prania.

     

     

    Jak pozbyć się plam z potu?

    Potrzebujesz pomocy, aby usunąć plamy z potu z ubrań treningowych?

    Oto kilka środków do usuwania plam, które możesz wypróbować:

    • Aceton - usuwa tłuszcz, lakiery i plastik. Nie stosuj na tkaniny acetatowe i triacetatowe oraz pamiętaj, że jest to bardzo łatwopalny środek.
    • Ocet o stężeniu pięć-siedem procent - może pomóc usunąć plamy z potu.
    • Kwas cytrynowy - może być używany do wybielania i usuwania rdzy, rozpuść łyżeczkę kwasu cytrynowego w 100 ml wody.
    • Woda - najprostsze, co możesz zrobić to użyć samej wody. Jeśli plama pochodzi z substancji organicznej (pot, białko jaja itp.), rozpuszcza się w zimnej wodzie. W przypadku plam tłustych, zastosuj ciepłą wodę.

     

    Pranie kwaśnej odzieży sportowej

     

    Jeśli odzież treningowa nadal ma kwaśny zapach, można użyć octu jako środka do płukania, aby go usunąć. Możesz także namoczyć ubrania o nieprzyjemnym zapachu w wodzie z octem na całą noc, a następnie wyprać je w pralce z użyciem zwykłego detergentu.

     

     

    Jak prać legginsy treningowe?

    Legginsy treningowe z kolekcji treningstights powinno się prać po maksymalnie jednym dniu używania. To zmniejszy liczbę bakteryjną i usunie zapach. Możesz również ocenić na podstawie intensywności treningu. Czy były to ćwiczenia o wysokiej intensywności i dużo potu? A może godzinny spacer? Jeśli dużo się pociłeś, legginsy zdecydowanie powinny trafić do pralki. Legginsy mogą także stwardnieć, jeśli byłeś bardzo spocony. W przypadku treningów o niskiej intensywności i małej potliwości możesz sam zdecydować, czy chcesz je wyprać, czy założyć jeszcze raz.

    Mimo to nawet krótki spacer może spowodować nieprzyjemny zapach legginsów. Dostępne są skuteczne detergenty specjalnie opracowane do odzieży treningowej i codziennej, które efektywnie usuwają nieprzyjemne zapachy z legginsów.

     

    Ważne jest, aby nie mieszać odzieży treningowej z innymi tkaninami podczas prania. Może to uszkodzić syntetyczny materiał i zwiększyć ryzyko utraty właściwości technicznych tkaniny, takich jak w naszej legginsach Vortex 2 z kompresją i większą zawartością elastanu. Aby dowiedzieć się więcej o naszych legginsach, możesz przeczytać tutaj.

     

    Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich legginsów, przeczytaj nasz ultimate tightsguide.










     




     

    Jak prać skarpetki po treningu

     

    Sposób prania skarpetek w pralce zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału są wykonane. Powinny być sortowane tak samo, jak inne ubrania, czyli według materiału. Jeśli na przykład są syntetyczne, należy prać je maksymalnie w 40 stopniach, aby nie uszkodzić materiału zbyt wysoką temperaturą.


    Jeśli chodzi o białe skarpetki, często są one barwione na biało. Aby zachować kolor, musisz uważać, na jakich butach chodzisz i jak brudna jest podłoga. Powinieneś także prać je częściej i najlepiej w 40 stopniach, chyba że na metce jest inna instrukcja.

    Przeczytaj także: Jak wybrać najlepsze skarpetki do treningu oraz Zalety bambusowych skarpetek.


     

    Jeśli potrzebujesz pomocy i porad dotyczących prania swoich butów, możesz przeczytać nasz artykuł "jak prać buty", który zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji i prania butów.

    Przeczytaj także: Dobre buty do pracy i treningu

     

    Zasady pielęgnacji odzieży treningowej

    Krótka podsumowanie, jak najlepiej dbać o ubrania treningowe i prać je właściwie:

     

    • Nie zostawiaj zużytej odzieży treningowej zbyt długo przed praniem
    • Pierz ubrania jak najszybciej po treningu
    • Pierz w wysokiej temperaturze, jeśli to możliwe
    • Nie używaj płynów zmiękczających
    • Unikaj suszarki bębnowej
    • Używaj odpowiedniego detergentu

     


      Powrót do blogu